Zakup samochodu z zagranicy. Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup samochodu z zagranicy spotkać się można z wieloma nieprzyjemnościami. Przekręcony licznik, fałszywe dokumenty lub powypadkowa przeszłość auta – to tylko te najczęściej spotykane, a występuje jeszcze cały szereg dodatkowych zagrożeń dla kupującego. Jak postępować, aby się przed nimi uchronić?

Podstawowe formalności

Kupno auta z zagranicy, a właściwie jego poszukiwania, przebiegają właściwie w ten sam sposób co i w kraju. Najczęściej realizowane jest to poprzez różnego rodzaju strony ogłoszeniowe i komisy samochodowe.
Po upatrzeniu sobie konkretnego sprzedawcy i oferowanego przez niego samochodu, warto przed podjęciem jakichkolwiek formalnych działań upewnić się, czy aby na pewno dana działalność gospodarcza w ogóle jest prowadza i realizowana w legalny sposób. Bardzo często oferowane pojazdy są całkowicie fikcyjne, a ich rzekomi sprzedawcy przed przyjazdem oczekują wpłacenia dość sporej zaliczki, po czym zarówno kontakt z nimi, jak i sama strona ogłoszeniowa przestają istnieć.

Stan techniczny samochodu

Kupując jakikolwiek samochód, czy to z zagranicy czy krajowy, koniecznie przed zakupem i sfinalizowaniem transakcji trzeba bardzo dokładnie i skrupulatnie sprawdzić całe auto. Zarówno od strony technicznej, jak również od tej formalno prawnej.
Z tego powodu warto jest się udać na miejscu do autoryzowanego serwisu i zlecić wykonanie oględzin auta, jak również sprawdzić posiadane przez auto numery VIN, silnika itd.
Takie działania pozwolą przede wszystkim określić stan techniczny pojazdu, a po drugie wykluczyć jego ewentualną kryminalną przeszłość.

Uważaj na tłumacza

Jeśli nie zna się języka kraju w którym ma się zamiar zakupić samochód, konieczna może okazać się pomoc tłumacza. Nie tylko w kwestii porozumienia się ze sprzedawcą, ale również w sprawie sporządzenia odpowiedniej umowy, a także przetłumaczenia dokumentów auta, bez których to rejestracja pojazdu z zagranicy w Polsce nie będzie możliwa.
Uważać w tym punkcie należy przede wszystkim na rzetelność zatrudnionego tłumacza, ale również na jego uczciwość, ponieważ bardzo częstym przypadkiem jest istnienie zmowy pomiędzy tłumaczem a sprzedającym, co powoduje sporządzenie nieuczciwej umowy, bądź też zatajanie pewnych faktów dotyczących stanu technicznego kupowanego pojazdu.

Wszystko na piśmie

Komunikacja ze sprzedawcą i sporządzanie umów jest ogromnym problemem jeśli istnieje pomiędzy dwoma stronami transakcji bariera językowa. Tłumacz pewne sprawy może ułatwić, jednak mimo wszystko warto jest zadbać o to, aby wszystko zostało poczynione jak najbardziej przejrzyście i uczciwie.
Z tego powodu zalecane jest m.in wykonywanie bardzo skrupulatnej umowy zakupy, najlepiej w dwóch językach, a nie tylko w jednym. Umowa ta powinna zawierać w sobie potwierdzenie sprzedającego, że oferowany przez niego pojazd nie zawiera żadnych ukrytych wad i nieścisłości w stanie technicznym. Jest to bardzo ważne ponieważ samochody z zagranicy muszą w Polsce przejść przed zarejestrowaniem badanie techniczne, które dopiero wtedy pokazuje prawdziwy stan techniczny zakupionego samochodu.

Zakup samochodu z zagranicy. Na co zwrócić uwagę?
5 (100%) 1 vote