Własna firma i praca na etacie – czy można to połączyć?

S

Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu ludzi. Dlaczego? Bycie swoim własnym szefem, brak jakichkolwiek ograniczeń w rozwoju oraz indywidualny tryb życia to bardzo kusząca perspektywa. Rozwijając swój własny biznes należy jednak być przygotowanym na kosztu związane z tym przedsięwzięciem, których nie da się niestety w żaden sposób przeskoczyć. Jakie opłaty są najważniejsze i o czym należy pamiętać?

Pierwsze kroki firmy

Początkujący przedsiębiorca musi załatwić mnóstwo formalności związanych ze swoją firmą, które wiążą się z licznymi wizytami w urzędach i różnych organizacjach. Większość z nich można załatwić tylko i wyłącznie po naniesieniu określonej opłaty. Ich ilość i wysokość zależna jest tak naprawdę od rodzaju zakładanej firmy, np. Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka cywilna jest bezpłatna w zakładaniu, natomiast jeśli jest to np. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka handlowa, wówczas należy ponieść szereg opłat, a na początek jest to 500 zł za wpis do KRS. Należy również mieć min. 5 000 zł na kapitał początkowy. Większość opłat związanych z założeniem firmy można jednak nieco zminimalizować, szczególnie kiedy dany przedsiębiorca pracuje na etacie.

Czy etat i działalność gospodarcza się opłaca?

Wiele osób obawia się zakładania działalności gospodarczej będąc jednocześnie zatrudnionym na etacie, bojąc się skomplikowanych procedur i opłat, jakie mogą im zostać naliczone. Tymczasem etat i działalność gospodarcza koszty wręcz obniża, jeśli są one połączone. Przedsiębiorca zajmujący się tylko swoim interesem jest obciążony bardzo wysokimi składkami ZUS, tymczasem osoba która jednocześnie pracuje na etacie opłacać musi jedynie składkę zdrowotną w kwocie niewiele powyżej 260 złotych. Czy jest to opłacalne? Jak najbardziej! Stały przypływ gotówki daje stabilność, którą można wykorzystać w rozwijaniu firmy po godzinach. W dłuższej perspektywie czasu może się to okazać bardzo opłacalne. Działalność gospodarcza i etat mogą być trudne do połączenia, bowiem oba te zajęcia wymagają mnóstwo zaangażowania i skupienia, jednak dla osób które wytrwają w takim trybie pracy jakiś czas czekają doskonałe zarobki i ogromna satysfakcja. Koszty działalności przy umowie o pracę są zatem bardzo korzystne dla portfela młodego przedsiębiorcy, i zdecydowanie warto jest przynajmniej rozważyć taką możliwość rozwoju, szczególnie jeśli posiadamy dobry pomysł na biznes. Zachowanie etatu podczas rozwijania firmy da stabilność i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim niższe składki i opłaty!

Własna firma i praca na etacie – czy można to połączyć?
5 (100%) 1 vote