Sprzęt audio do domu – co wybrać?

Kto nie lubi się relaksować przy dźwiękach ulubionej muzyki? Dla większości osób jest to wspaniała chwila odpoczynku, która koi nerwy i pozwala zregenerować siły na kolejny dzień i po ciężkim dniu. W wolnym czasie każdy chce się cieszyć wspaniałym dźwiękiem w swoim domu. Nie każdy jednak wie w jaki sposób wybierać sprzęt audio do domu, żeby taki dźwięk uzyskać i jakie dokładnie urządzenia wybrać. Doradzamy wszystkim zainteresowanym!

Audio do domu – ale jakie?

Jeśli chcemy cieszyć się w domu dźwiękiem odpowiedniej jakości, powinniśmy przede wszystkim wybrać dobre głośniki. Niekoniecznie muszą być drogie, chociaż oczywiście sprzęt z wyższej półki nie bez powodu jest najdroższy. Nawet tańsze głośniki zapewnią jednak właściwe wrażenia słuchowe, gdy zostaną należycie rozlokowane w pomieszczeniu i dopasowane do niego. Warto zastanowić się nad wyborem między zestawem głośników surround i stereo. Te drugie oczywiście będą idealne jeśli chodzi o muzykę, natomiast te pierwsze zapewnią dodatkowe wrażenia gdy będzie się oglądało film czy grało w grę. Jeśli więc sprzęt audio do domu ma spełniać i taką rolę, lepiej wybrać głośniki surround. Podstawowy sprzęt audio składa się nie tylko z kolumn i głośników, ale i porządnego odtwarzacza oczywiście. Do tego dochodzi jeszcze amplituner lub wzmacniacz.

Zestaw audio do domu – jak wybierać?

Zestawy audio do domu można kupić w dobrych sklepach elektronicznych. Dostępne są nawet takie gotowe zestawy, idealnie do siebie pasujące i w dodatku możliwe do kupienia w różnych wersjach jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny. Ich design może być bardziej nowoczesny lub bardziej klasyczny, a nawet stylizowany na dawne rozwiązania. Jednak takie gotowe zestawy są naprawdę drogie, więc jeśli ktoś nie jest skłonny wydawać zbyt dużo, powinien samodzielnie skompletować cały zestaw. Oczywiście, najistotniejsza jest zawsze jakość dźwięku, której nie można inaczej potwierdzić, jak tylko przez wypróbowanie. Można dosyć szybko rozpoznać najlepsze brzmienie – chyba że poszczególne rozwiązania będą do siebie naprawdę zbliżone. Wówczas jednak fachowe ucho audiofila powinno zauważyć istotne różnice!

Żeby właściwie skomponować cały zestaw, trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Wzmacniacz powinien mieć sporą wydajność. Z kolei wieża stereo powinna być wyposażona w nowoczesne dodatki – jak port USB, Bluetooth, możliwość odtwarzania płyt CD itp. Kolumny muszą być kompatybilne z różnymi źródłami sygnału dźwiękowego. Wszystko powinno łatwo podlegać montażowi i konfiguracji, żeby właściciel mógł lepiej dostosować cały sprzęt audio do swoich potrzeb i wymagań konkretnego miejsca, gdzie cały zestaw zostanie umieszczony. Należy zwrócić uwagę na standardy odtwarzania dźwięku (by było ich jak najwięcej), a także na maksymalną moc muzyczną całego zestawu. Im większe pomieszczenie, w którym ma się dobrze rozchodzić dźwięk, tym większa musi być moc sprzętu audio. Jak więc widać, najważniejszy jest zawsze dźwięk, ale jest wiele innych szczegółów, na jakich trzeba się także skupić przy wybieraniu.

Oceń ten post