Prowadzenie własnego biznesu – jakie są koszty?

Założenie i prowadzenie własnego biznesu wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które w najbliższym czasie planują uruchomić własną działalność gospodarczą, ale niestety nie mają zielonego pojęcia, z jakimi wydatkami trzeba będzie się zmierzyć.

Prowadzenie biznesu od a do z

Aby rozkręcić własny biznes, trzeba niestety liczyć się z odpowiednimi kosztami już na samym starcie. Na własny biznes trzeba wyłożyć nawet wtedy, gdy nie ma się jeszcze żadnego klienta. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby dokładnie przekalkulować wszystkie koszty, dzięki czemu łatwiej będzie ocenić, czy rzeczywiście opłaca się rozkręcić własny interes.

Rejestracja własnej firmy

W pierwszej kolejności należy skupić się na tym, aby prawidłowo zarejestrować swoją firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na szczęście złożenie dokumentów w tym instytucie jest bezpłatne. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku rejestracji w ZUS i zgłoszenia się w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Koszty prowadzenia firmy w 2019 roku

W 2019 roku firmy z ponad 2 letnim stażem co miesiąc muszą płacić 1316,97 zł do ZUS. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z preferencyjnego ZUS-u zobligowani, są do zapłaty 555,89 zł. Ceny te dotyczą oczywiście osób fizycznych, którzy opłacają ZUS wyłącznie za siebie. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników zobowiązani, są także do opłacenia ich składek. Oprócz ZUS-u co miesiąc należy opłacić także podatek dochodowy.

Lokal i księgowość

Każda firma musi być oczywiście gdzieś zarejestrowana. Najtańszym wyjściem jest oczywiście prowadzenie biznesu we własnym mieszkaniu. Wynajęcie albo zakupienie nowego biura wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się biura wirtualne, za które trzeba zapłacić od 100 do 200zł.

Prowadzenie biznesu bardzo często wiąże się także z koniecznością zatrudnienia firmy księgowej. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozliczać się samodzielnie. Podstawowa obsługa księgowa to wydatek minimum 100zł miesięcznie.

Wyposażenie biura

Aby firma mogła normalnie funkcjonować niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Mowa tutaj przede wszystkim o komputerach, telefonie, meblach i wielu innych elementach, które są niezbędne do prowadzenia własnego biznesu.

Porządna reklama

Aby rozkręcić biznes niezbędna jest oczywiście porządna reklama, która jest najlepszym wabikiem na potencjalnych klientów. W dzisiejszych czasach bez strony internetowej i skutecznej reklamie bardzo trudno jest odnieść sukces praktycznie w każdej branży. Warto skorzystać z pomocy doświadczonej agencji interaktywnej, na której nigdy nie warto oszczędzać.

Pozostałe koszty?

Pozostałe koszty prowadzenia firmy związane są tak naprawdę z konkretną działalnością danego przedsiębiorstwa i mogą być naprawdę bardzo różne. Niektórzy przedsiębiorcy muszą opłacić towar, magazyn lub wynajem sprzętu. Dla dużej części firm kosztami prowadzenia biznesu będą także wszystkie koszty związane z pracownikami albo podwykonawcami. Aby zagwarantować sobie optymalną płynność finansową, należy uważnie i dokładnie prowadzić firmowy budżet. W bardzo wielu firmach niezbędna jest także kasa fiskalna. Pamiętać należy o tym, że zakup porządnej kasy fiskalnej to dopiero połowa drogi do sukcesu. Pamiętać należy także o jej systematycznych przeglądach. Nie można zapominać również o usługach prawnych. W niektórych działalnościach niezbędne jest profesjonalne wsparcie odpowiedniego specjalisty.

Prowadzenie własnego biznesu – jakie są koszty?
4 (80%) 1 vote