Najlepsze programy do edycji filmów

Jeszcze kilka lat temu program do edycji wideo był potrzebny przede wszystkim profesjonalistom. Dziś jednak nawet warty kilkaset złotych telefon komórkowy może pozwolić nam na odkrycie w sobie duszy filmowca. Może, bo nawet najlepsze filmy wymagają czasem obrabiania, a nie każdy wie, jak zabrać się za to zadanie. Z pomocą, po raz kolejny, przychodzi nam Internet. Znaleźć można tam niejeden darmowy program do edycji filmów wart polecenia, a także szereg rozwiązań płatnych, na które nie żal wydać pieniędzy.

Adobe Premiere Pro 2018

Adobe Premiere Pro 2018 charakteryzuje się tym, że skupia na sobie uwagę tak zawodowców, jak i amatorów, którzy dopiero zgłębiają tajniki edycji filmów. Mamy w jego przypadku do czynienia z całym zestawem narzędzi, które obrabiają i montują materiały audio i wideo nawet, jeśli zdecydowaliśmy się na rozdzielczość 8K. Oprogramowanie nie narzuca jednego formatu filmów, na którym należy pracować, pozwala przy tym choćby na dodawanie efektów oświetleniowych i kolorystycznych oraz na dodawanie efektów dźwiękowych. Niestety, mamy do czynienia z rozwiązaniem płatnym, a miesięczny koszt jego użytkowania oscyluje w okolicach stu złotych. Nie jest to rozwiązanie dla każdego, warto jednak zdecydować się na jego przetestowanie.

Magix Vegas Movie Studio 14 Platinum

Ten program do edycji filmów niejako ze swojej definicji jest skierowany do amatorów. Okazuje się jednak, że coś dla siebie mogą w jego przypadku znaleźć również profesjonaliści. W tym kontekście warto wspomnieć choćby o zaimplementowanych efektach przejścia i o tym, jak łatwe staje się podkładanie audio i dodawanie napisów dialogowych. Nowa wersja rozwiązuje także jedną z największych bolączek, z jakimi do tej pory stykali się zwolennicy programu, a mianowicie jego interfejs. Teraz jest on znacznie przyjaźniejszy użytkownikom, z obsługą poradzą więc sobie nawet te osoby, które nie mogą jeszcze pochwalić się zbyt dużym doświadczeniem.

BlackMagic DaVinci Resolve 15

Czy darmowy program do edycji filmów może rzeczywiście realnie zagrażać swoim płatnym konkurentom? BlackMagic DaVinci Resolve 15 stanowi najlepszy dowód na to, że nie jest to wcale niemożliwe. Tu warto wspomnieć, że posiada on także wersję płatną, w porównaniu do której jej darmowy odpowiednik jest nieco okrojony. Nadal mamy jednak do czynienia z rozwiązaniem, którego możliwości są naprawdę duże. Warto wspomnieć choćby o wsparciu dla rozdzielczości 4K, które jest w pełni darmowe, a także o wielu zaawansowanych elementach przejścia. Co więcej, w tym samym czasie można pracować na kilku plikach, a do tego nic nie stoi na przeszkodzie tworzeniu kopii tych nagrań, które pochodzą z kamer monitoringu.

VirtualDub 1.10.4

Wiele programów przeznaczonych do edycji wideo ma tę wadę, że korzystanie z nich trudno uznać za intuicyjne. Amatorzy nie radzą sobie więc z samym poruszaniem się po menu, a i zawodowcom często brakuje czasu na rozgryzanie tego, co nawet przy ogromnych chęciach nie da się określić mianem intuicyjnego. VirtualDub 1.10.4 jest inny, mamy bowiem do czynienia z bardzo prostym programem przeznaczonym nie tylko do obróbki wideo, ale także audio. Program nie tylko obsługuje bardzo wiele formatów, ale również pozwala na konwertowanie plików tak, aby osiągnąć oczekiwaną przez twórcę rozdzielczość. Interfejs jest minimalistyczny, a baza programu to dziesiątki filtrów ułatwiających podkoloryzowanie każdego nagrania. Warto nie tylko pobrać sam program, ale również odwiedzić stronę www wydawcy. Znaleźć można na niej, między innymi, imponującą liczbę wtyczek. Wśród nich nie brakuje i takich, które umożliwiają montowanie produkcji znacznie bardziej profesjonalnych.

Oceń ten post