Które samochody najmniej tracą na wartości?

Decydując się na zakup samochodu prosto z salonu, musimy liczyć się z tym, że wraz z momentem przejęcia własności, nasze auto diametralnie traci na wartości, a jego cena w pierwszym roku od zakupu, wynosi już średnio 20 procent mniej niż cena pierwotna. Jakie zatem wybrać auto, aby wartość zakupionego pojazdu była dla nas satysfakcjonująca przez jak najdłuższy czas?
Czynnikami, które wpływają na utratę wartości jest sporo. Tym na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest, oprócz marki i modelu samochodu, także rodzaj silnika i wyposażenie.

Marka

Najpopularniejsze marki premium z segmentu co najmniej D, takie jak Audi, Volkswagen czy Toyota, utrzymują swoją cenę na stosunkowo wysokim poziomie przez długi czas. Popularność i renoma marki mają kluczowe znaczenie w kwestii ceny nawet kilkuletniego pojazdu. Utrata wartości samochodu jest najniższa w przypadku samochodów niemieckich i japońskich. Nieco gorszą inwestycją jest wybór marek francuskich lub koreańskich, pomimo tego samego segmentu. Opinia o marce znacząco wpływa na jego cenę. Samochody niemieckie, posiadające opinię mniej awaryjnych i tanich w eksploatacji, są znacznie częściej wybierane przez konsumentów, także ze względu na tanie części zamienne i eksploatacyjne. Taki samochód, nawet z tego względu, będzie bardziej cenny na rynku wtórnym w porównaniu do jego koreańskiego odpowiednika.

Diesel czy benzyna?

Po wielu latach przewagi diesla nad benzyną, obecnie ponownie popularnością cieszą się silniki benzynowe o małej pojemności. Również kwestie ekologiczne maja tu znaczenie. Wzrost świadomości dotyczący ekologii i dbałości o środowisko naturalne, wpłynął znacząco na produkcję coraz większej liczby samochodów z silnikami poniżej 1,6 litra. Utrata wartości handlowej pojazdu jest niższa także w przypadku silników diesla poniżej 2,0 l.

Wyposażenie

Pełna elektronika i full gadżetów, czy podstawowe elementy w wersji elektronicznej? Mogłoby się wydawać, że samochód naszpikowany dodatkowymi funkcjami, gadżetami i elektroniką jest po latach więcej warty niż podstawowa wersja ambiente. Pozornie tak. Samochód doposażony we wszystkie możliwe funkcje, będzie kosztował w salonie znacząco więcej, jednak technologia postępuje tak szybko, że tego typu elementy tracą na wartości znacznie szybciej niż sam samochód. Jeśli kupujemy auto na kilka lat i wiemy, że będziemy go sprzedawać, lepiej zdecydować się na jego zakup w wersji podstawowej, gdyż dodatkowe koszty raczej się nam nie zwrócą.

Na wartość samochodu, poza powyższymi czynnikami wpływa jeszcze bardzo wiele kwestii. Na przykład klasa samochodu ma znaczenie najistotniejsze w przypadku segmentu B, dlatego, że pojazdy tej klasy mają stosunkowo niską cenę zakupu (nawet 50 tys złotych), przez co ich sprzedaż po roku od daty produkcji, nadal może oscylować w podobnych granicach. Rodzaj nadwozia także bierze niemały udział w późniejszej wartości sprzedawanego auta. Popularne suv-y i crossovery, będą w przyszłości cechować się większą wartością niż sedany czy hatchbacki.

Które samochody najmniej tracą na wartości?
5 (100%) 1 vote