Jakie funkcje ma telewizor Smart TV?

Po inteligentnych telefonach, zegarkach i oczywiście tabletach, które od razu pojawiły się jako urządzenia smart, przyszedł czas na telewizor. Telewizor smart TV to najczęściej jednak łatka marketingowa, którą sprzedawcy przypinają do urządzeń pojawiających się na wystawach. Co my, klienci, powinniśmy wiedzieć o telewizorach smart i czego powinniśmy od nich oczekiwać?

System operacyjny to podstawa

Co to jest smart TV? W największym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to telewizor posiadający zainstalowany system operacyjny. I na tym w zasadzie można skończyć, ponieważ niezależnie od długości i rozpiętości marketingowego sloganu, do tego cała rozmowa o mądrych, sprytnych, inteligentnych urządzeniach się sprowadza. W tym miejscu oczywiście rozwiniemy temat samego systemu operacyjnego, a do tego spróbujemy sobie powiedzieć, co telewizor powinien mieć oprócz bycia smart, by nie była to inwestycja niewłaściwa.

Android i koledzy

Android to system operacyjny dla urządzeń mobilnych oparty na systemie Linux/Unix, który znamy przede wszystkim z telefonów komórkowych. Istnieje dla niego kilka alternatyw, na przykład system Samsunga, Tizen, który pojawia się również w zegarkach tej firmy, ale konkretny producent systemu to kwestia mniej ważna. Liczy się to, że telewizor nagle upodabnia nam się do telefonu. I jeśli ktoś miał telefon z Androidem, od razu poradzi sobie z telewizorem w wersji smart.

Funkcja smart TV

Czasami w telewizorach, zwłaszcza tych starszych, można zobaczyć przycisk pisany jako funkcja smart TV. Jest to przycisk przenoszący nas do pulpitu Androida i można go porównać z przyciskiem Home w smartfonie. Jak łatwo zauważyć, telewizja jest tutaj tylko jedną z funkcji systemu, który nagle sprawia wrażenie przerośniętego tabletu obsługiwanego za pomocą pilota.

Telewizja z Internetem

Pierwsze kroki telewizorów z rodziny smart polegały na dołożeniu do oprogramowania telewizora kilku dodatkowych aplikacji zewnętrznych, które można było na urządzeniu uruchomić. Najczęściej były to aplikacje do zamawiania filmów w VOD lub usługi zewnętrzne, na przykład popularne HBO GO. Z czasem, kiedy w telewizorach zaczęto montować mocniejsze procesory i więcej pamięci operacyjnej, rosło grono aplikacji, a obecnie na AndroidTV możemy sami wybierać, z czego chcemy korzystać, bo mamy dostęp do Google Play – sklepu z aplikacjami na Androida.

Internet i gry

Co to wszystko daje nam łącznie? Telewizor smart TV staje się dużym smartfonem, z którego nie można dzwonić, ale posiadamy przeglądarkę internetową, facebooka, możliwość ściągania gier i grania w nie, oraz inne ciekawe aplikacje… Wszystko to, co na smartfonie. Czy to już ten moment, kiedy smart TV zastąpi komputer? Na pewno nie, albowiem urządzenia tego typu pod względem wydajności są wciąż słabsze i ich twórcy nie mają tego w założeniu.

Smart TV to też telewizor

Nie zapominając, że smart TV powinien nam przede wszystkim służyć do oglądania telewizji, powinniśmy oczekiwać od niego odpowiednich parametrów. Przede wszystkim, powinien mieć dużą rozdzielczość. 2K staje się przeżytkiem i warto kupować telewizor z 4K. Za niedługo standardem stanie się 8K.

Warto także zwrócić uwagę na technologię HDR. Oznacza ona zdolność matrycy do oferowania bardzo różnego poziomu podświetlenia, co pozwala umieszczać obok siebie obiekty bardzo ciemne i jasne tak, że oba są dobrze widoczne. Jest to szczególnie ważne dla fanów sportu, którzy często na boisku mają cień przebiegający przez środek placu gry i albo nie widzą tego, co jest w cieniu, albo na słońcu jest tylko biała plama.

Jakie funkcje ma telewizor Smart TV?
5 (100%) 1 vote