Czym kierować się przy wyborze płaszcza na zimę?

S

Zimowe płaszcze zajmują ważnie miejsce we wszystkich sklepach z odzieżą. Może się zatem wydawać, że wybór tego idealnego nie powinien być trudny. A jednak nie wszystkie rozwiązania są postrzegane jako jednakowo atrakcyjne, nie wszystkie też można uznać za modele uniwersalne.

Przede wszystkim – ma być ciepło

Niemal każdy kupujący zgadza się z tym, że płaszcz na zimę powinien być przede wszystkim ciepły. Czy jednak oznacza to, że modne płaszcze na zimę, które warto kupić koniecznie muszą być grube i zabudowane pod szyją? Okazuje się, że wcale nie ma takiej potrzeby. Co więcej, pierwsze wrażenie potrafi wprowadzać w błąd. W rezultacie naprawdę ciepły może okazać się płaszcz, który wcale na taki nie wygląda.
Producenci już dawno zorientowali się, że klienci wysoko cenią sobie ochronę przed zimnem. Naprawdę solidny płaszcz ocenia się jednak na podstawie jego składu, a nie każdy materiał faktycznie ogrzewający jest tani. Jak rozwiązać ten problem? Szycie płaszczy ciepłych „optycznie”, ale w rzeczywistości stanowiących niewielką ochronę przed ciepłem to tylko jeden z wielu przykładów. Innym jest informowanie o obecności w składzie materiałów powszechnie uważanych za idealne na zimę bez wspomnienia o tym, że stanowią one jedynie niewielki odsetek ich składu.

Płaszcz o idealnym składzie

Ciepły płaszcz na zimę powinien być płaszczem wełnianym. Oczywiście, trudno liczyć na to, że uda się nam znaleźć taki, który będzie uszyty jedynie z wełny. Być może wcale nie chcielibyśmy go zresztą nosić, płaszcz taki byłby bowiem gruby i niezbyt wygodny. Jeśli jednak mamy być zadowoleni z zakupu, udział procentowy wełny w składzie płaszcza powinien wynosić od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu procent. Warto też zwracać uwagę na obecność w składzie poliestrów i poliamidów. Owszem, mamy do czynienia z owocami pracy człowieka, a nie z naturalnymi produktami. Należy jednak pamiętać, że pozwalają one na przedłużenie trwałości ubrania, a jednocześnie będą stanowić znakomitą ochronę tak przed wilgocią, jak i przed wiatrem.

Zimowy płaszcz i sylwetka

Nie wolno też zapominać, że nawet najsolidniejszy płaszcz nie będzie nas cieszył, jeśli trudno będzie nam oprzeć się wrażeniu, że nie pasuje on do naszej sylwetki. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie są wyznaczniki naszego typu figury. W sprzedaży dostępne są dziesiątki płaszczy będących w stanie podkreślić najatrakcyjniejsze cechy naszego wyglądu oraz ukryć jego mankamenty. Przykładowo wąskie biodra, szerokie ramiona oraz towarzyszący im zwykle brak wcięcia w talii doskonale zamaskują klasyczne trencze z wysoko postawionym kołnierzem. Z kolei panie z małym biustem ale zgrabnymi nogami powinny zdecydować się przede wszystkim na krótką futrzaną kurteczkę. Jeśli będzie miała ona duży kołnierz, można będzie uznać go za jej dodatkowy atut, kołnierz taki jest bowiem w stanie optycznie powiększyć kobiecy biust.

Cena ma znaczenie

Na koniec warto przypomnieć, że płaszcze zimowe zwykle kupuje się nie na jeden, ale na kilka sezonów. Warto więc potraktować taki zakup jak inwestycję i nie przesadzać z oszczędzaniem. Owszem, zakup najdroższego produktu, jaki w danym momencie jest dostępny na rynku, nie musi być optymalnym rozwiązaniem. Jeśli jednak zdecydujemy się na płaszcz wyjątkowo tani tylko dlatego, że da nam to poczucie lepszego panowania nad domowym budżetem, szybko dostrzeżemy swój błąd. Ponieważ płaszcz to inwestycja, wybierzmy też taki, który rzeczywiście nam się podoba. Rozwiązanie modne, w którym jednak sami nie czujemy się najlepiej, nie będzie zakładane przecież szczególnie często.

Oceń ten post