Aerobik i fitness – jaka jest różnica?

Aerobik czy fitness to pojęcia, które kojarzą się ze sportem i aktywnością fizyczną, jednak nie każdy wie, czym się od siebie różnią. Wiele osób traktuje je jako synonimy, choć w rzeczywistości nie są to słowa tożsame – fitness to bowiem pojęcie szersze.

Czym jest fitness?

Fitness to słowo z języka angielskiego, którym można określić takie pojęcia jak sprawność fizyczna, kondycja oraz wydolność organizmu. Powinien więc kojarzyć się przede wszystkim ze sportem i różnego rodzaju aktywnością fizyczną. Fitness można jednak postrzegać jeszcze szerzej – nie tylko jako aktywność ruchową, ale po prostu jako zdrowy styl życia.

Cele fitnessu

Fitness ma za zadanie pomóc w osiągnięciu kilku celów istotnych z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia. Przede wszystkim zwiększa wydolność serca, a także poprawia wydolność oddechową czy krążeniową czy pozwala na redukcję stresu oraz napięcia emocjonalnego. Fitness można też traktować jako kategorię sportową i podzielić go na gimnastyczny oraz sylwetkowy. Ten pierwszy skupia zawodników z zakresu tańca, gimnastyki czy akrobatyki i wymaga dużych zdolności ruchowych oraz siły. Fitness sylwetkowy jest natomiast konkurencją, w której znaczenie ma przede wszystkim sylwetka i rzeźba ciała zawodników.

Aerobik a fitness

Obecnie pojęcie „aerobik” stosuje się do określenia systemu treningowego. Pod względem fizjologicznym odnosi się do przemian energetycznych opartych na dostarczaniu tlenu do mięśni podczas wykonywania dużego wysiłku. Ogólnie rzecz biorąc, można więc powiedzieć, że aerobik jest zestawem ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem elementów tańca. Niejednokrotnie przy tego rodzaju aktywności fizycznej wykorzystuje się dodatkowy sprzęt taki jak hantle czy stepy. Wśród najpopularniejszych rodzajów aerobiku można wyróżnić cardio, czyli zajęcia wzmacniające układ krążenia, jak również muscle czy połączenie tych dwóch rodzajów aktywności – cardo&muscle. Zupełnie oddzielną kategorią jest natomiast aerobik sportowy. Osoby biorące w nim udział muszą być bowiem silne i dynamiczne, a przed komisją prezentują swoją sylwetkę oraz elementy obowiązkowe takie jak pompki, pajace, szpagaty, podpory czy skoki.

Fitness a aerobik

Pozostaje więc pytanie, co jest lepsze – aerobik czy fitness? Tak naprawdę jedno i drugie pozwoli na zyskanie lepszej sylwetki czy poprawę swojego zdrowia. Najlepiej jednak wybrać fitness w szerokim tego słowa znaczeniu, a wiec łączyć aktywność fizyczną z ogólną dbałością o swoje zdrowie – nie tylko mając na uwadze ćwiczenia czy dietę, ale też zapewniając sobie odpowiedni czas na odpoczynek czy dbając o redukcję stresu.

Aerobik i fitness – jaka jest różnica?
5 (100%) 1 vote