5 rzeczy, które trzeba sprawdzić w samochodzie przed zimą

Zima jest okresem szczególnie trudnym dla samochodów i ich kierowców. Wymaga nie tylko szczególnej ostrożności podczas jazdy ale również odpowiedniego przygotowania całego pojazdu do tych jakże szczególnych warunków drogowych i atmosferycznych. O co zatem warto jest zadbać przed nadejściem pierwszych zimowych dni? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowań auta do zimy?

Przede wszystkim opony

To co najbardziej będzie doskwierać kierowcom podczas zimy, to znacznie obniżona przyczepność kół, która będzie wynikać z niższej temperatury oraz opadów deszczu i śniegu, które mogą powodować tworzenie się nawet pokrywy lodowej na powierzchni asfaltu.
Z tego powodu najważniejszą rzeczą, którą trzeba koniecznie zrobić przed zimą, to zmienić opony z letnich na zimowe. Gwarantuje to może nie idealną przyczepność, bo o taką jest po prostu bardzo trudno podczas zimy, ale na pewno jej znaczne podwyższenie i tym samym zapewnienie o wiele większego bezpieczeństwa.

Właściwa widoczność

Zima to również ogromne kłopoty z widocznością, która zaburzana jest poprzez ogromne ilości brudu, pyłu i innych zanieczyszczeń pochodzących m.in. z błota pośniegowego, które w ogromnych ilościach z pod kół ląduje na szybie naszego pojazdu.
Z tego powodu bardzo ważne jest sprawdzenie przed zimą stanu wycieraczek i w razie potrzeby ich wymiany, a także upewnienie się, czy na pewno i w jakiej ilości posiada się zimowy płyn do spryskiwaczy. Bardzo ważne jest to, aby była to wersja właśnie zimowa, ponieważ tylko ona gwarantuje, że płyn nie zamarznie podczas bardzo mroźnej nocy. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zamarznięty płyn to nie tyko kłopoty z oczyszczeniem szyby, ale również ogromne ryzyko uszkodzenia silniczka tłoczącego płyn ze zbiornika.

Czy aby na pewno zapali?

Niepewność co do tego, czy pojedzie się rano do pracy samochodem czy autobusem jest powszechna w czasie zimy. Bardzo mroźne powietrze jest niezwykle często przyczyną unieruchomienia samochodu i niemożności uruchomienia w nim silnika.
Wynika to przede wszystkim z powodu starego akumulatora, który w wyniku niskiej temperatury potrafi nawet całkowicie wytracić przechowywaną energie. Z tego powodu bardzo ważne jest sprawdzenie przed zimą jego stanu i w razie potrzeby wymiana. Warto jednak oprócz akumulatora sprawdzić również takie elementy jak alternator, czy świec żarowe, ponieważ również te one potrafią się uszkodzić w czasie zimy.

Klimatyzacja nie tylko w lato

Powszechnie uważa się, że klimatyzacja przydaje się jedynie w lecie, aby skutecznie obniżyć temperaturę panującą wewnątrz samochodu.
Klimatyzacja jednak odgrywa również ogromną rolę w kwestii bezpieczeństwa w czasie zimowych miesięcy. Jej umiejętne używanie pozwala całkowicie wyeliminować powszechny problem z zaparowanymi szybami, które niezwykle mocno ograniczają widoczność podczas jazdy.
Z tego powodu bardzo ważne jest, aby również przed zimą sprawdzić stan klimatyzacji i ewentualnie dokonać stosowanych napraw i prac konserwacyjnych.

Akcesoria, które warto mieć

Każdy kierowca wie, jak bardzo istotne dla wygody i komfortu jazdy w czasie zimy są przechowywane w aucie gadżety i akcesoria.
Wśród takich bardzo wskazanych pozycji przydać się na pewno może skrobaczka do szyb, ponieważ wystarczy nawet na dwie lub trzy godziny postawić aut na mrozie, aby wszystkie szyby skutecznie zostały skute lodem. W skrajnych przypadkach przydaje się również odmrażacz do szyb, ponieważ w przypadku dużej pokrywy lodowej nieumiejętne korzystanie ze skrobaczki może skutkować uszkodzeniem struktury szyby.

5 rzeczy, które trzeba sprawdzić w samochodzie przed zimą
5 (100%) 1 vote