5 elementów udanego spotkania biznesowego

Spotkanie biznesowe na pewno wielokrotnie wzbudza w ludziach swego rodzaju strach. Zresztą absolutnie nie ma się czemu dziwić, od spotkania biznesowego zależy naprawdę wiele. Warto też zadać sobie pytanie, czy można znaleźć sposób na udane spotkanie biznesowe?

5 elementów udanego spotkania biznesowego

Nie istnieje coś takiego jak instrukcja przeprowadzenia spotkania biznesowego. Na pewno jednak każde spotkanie biznesowe ma pewne bardzo ważne elementy, elementy, o których obowiązkowo należy pamiętać. Przeanalizujmy sobie te elementy.

 1. Organizując spotkanie biznesowe, nie wolno zapomnieć o przygotowaniu merytorycznym
  Na początku trzeba wspomnieć o przygotowaniu merytorycznym. Przygotowanie merytoryczne jest podstawą każdego udanego spotkania biznesowego. Co należy przez to rozumieć? Nie chodzi tylko o temat, istotne znaczenie ma też charakter. Ponadto spotkanie powinno mieć swój plan.
 2. Przygotowanie się do wydarzenia
  Kolejnym elementem, o którym wypada powiedzieć, jest odpowiednie przygotowanie się do wydarzenia. Przez odpowiednie przygotowanie się do wydarzenia należy rozumieć dobrą salę i należyte ugoszczenie gości (przykładem śniadanie biznesowe).
 3. Zaproszenie na spotkanie biznesowe
  W ten sposób dotarliśmy do zaproszenia. Naturalnie w przypadku zaproszenia nie ma czegoś takiego, jak wzorzec, według którego należy się kierować. Przedstawiciel firmy/Najważniejsza osoba (w przypadku zbliżającego się spotkania) może zdecydować się na maila lub telefon. Rzadziej wybiera się zaproszenie listowne. W zaproszeniu powinno znaleźć się miejsce na następujące części:

  • czas i miejsce wydarzenia
  • temat spotkania i prezentację lidera prowadzącego zebranie
  • krótka agenda

  Warto jeszcze pomyśleć o wystosowaniu prośby dotyczącej potwierdzenia przybycia.

 4. Trudne sytuacje
  Zawsze istnieje ryzyko, że podczas spotkania pojawią się trudne sytuacje. Nigdy się tego nie wykluczy. Należy przez to rozumieć choćby awarię sprzętu brak zainteresowania i krytykę spotkania. Przy awarii sprzętu rozwiązaniem jest krótka przerwa (niemniej dotyczy to tylko jednej awarii). Przy braku zainteresowania krótka przerwa także jest wartym uwagi rozwiązaniem (szybkie zastanowienie się nad tym, czy temat na pewno omawiany jest ciekawie). Jeśli chodzi o krytykę, po prostu trzeba poszukać kompromisu.
 5. Zachowanie po spotkaniu biznesowym
  Warto jeszcze wspomnieć, że ważne jest zachowanie, które ma miejsce po spotkaniu biznesowym. Należy przez to rozumieć nie tylko podziękowanie skierowane do zebranych osób. Dobrze też obiecać uczestnikom dostarczenie najważniejszych materiałów (dzięki czemu możliwe będzie prześledzenie tematu na spokojnie).
5 elementów udanego spotkania biznesowego
5 (100%) 1 vote